דוד השמש הוא אחד המכשירים החשובים ביותר בחיים שלנו

דוד שמש

איך עובד דוד שמש

אחד החלקים החשובים ביותר בשגרת חיי היום יום שלנו, גם אם אנחנו לא מבינים זאת כי אנחנו מקבלים דברים כמובנים מאליהם, הוא המים החמים בברזי הבית שלנו. מים חמים הם יותר מאיכות חיים במקלחת נעימה, הם צורך חיים של כל אחד ואחד מאתנו בסופו של יום עבודה מתיש. עם זאת, את המים החמים הללו במשך שנים היינו משיגים רק אם היינו משלמים כסף רב על דודי חשמל בזבזניים. דוד השמש, שהוא פיתוח ישראלי בן כמה עשרות שנים, שינה את התמונה בתחום זה בקנה מידה עולמי. דוד השמש מאפשר לנו להשתמש בחום הרב של קרני השמש לחימום המים בצנרת ביתנו, וכך אנחנו חוסכים כסף רב על חימום חשמלי, ובד בבד אנחנו גם תורמים להורדת החתימה המזהמת ותומכים במטרות אקולוגיות של שימוש באנרגיית השמש. עם זאת, חשוב שנבין איך עובד דוד שמש בכדי שנדע להעריך לעומק את חשיבותו של מכשיר זה ונדע גם איך לשמור עליו ולטפל בו בשעת הצורך עם אנשי מקצוע איכותיים.

איך עובד דוד שמש? הסבר על המנגנון ועל החיסכון

  • השאלה “איך עובד דוד שמש” מורכבת מרעיון וממנגנון. הרעיון הוא פשוט למדי, ולכאורה לא מדובר במנגנון מסובך כל כך. השמש בישראל היא שמש חמה ומחממת, ואילו המים הקרים שזורמים בצנרת ביתנו מתחממים באופן טבעי מחום השמש. עם זאת, מדובר במנגנון מסובך הרבה יותר, שכן מערכת הצנרת של הבית שלנו ושל הדוד שלנו היא מערכת מוגנת וסטרילית שצריך לחמם בצורה איכותית בלי לחשוף לגורמים מלכלכים ומזהמים. כך למעשה מתבטאת גאוניותו של דוד השמש, שמחמם את המים בביתנו בשימוש באנרגיה חיצונית ובצורה נקייה ואיכותית.

 

  • דוד השמש מורכב מגוף חימום, מכל מים ומקולטני שמש. מכל המים הוא גליל מוארך עשוי פלדה, שעמיד בפני לחץ מים ומצופה בחומר בידוד תרמי. חלקו הפנימי של מכל המים מצופה למניעת קורוזיה וחלודה. מכל המים, כשמו כן הוא, הוא שמכיל את הכמות הגדולה של המים שעומדים להתחמם. קולטני השמש הם חלקים מלבניים עשויים כמעט כולם מתכת, מלבד דופן קדמי שעשויה זכוכית או פלסטיק שקוף. בתוך קולטן השמש עובר צינור מים מפותל צבוע שחור. המים שבמכל המים עוברים דרך אותו צינור שחור, שמקבל את חומו מהמסגרת השחורה של קולטני השמש. מאחורי אותו צינור מורכב לוח סולארי שתפקידו להקרין הלאה את האנרגיה שלא מנוצלת.

מה ההבדל בין מערכת פתוחה וסגורה?

יש עוד כמה דברים שכדאי לדעת על מנת להבין כיצד עובד דוד שמש. ראשית, צריך להבין שקיימות שתי שיטות שונות לחימום מים. השיטה הראשונה היא של מערכת תרמוסיפונית פתוחה והשיטה השנייה היא של מערכת סגורה. השיטה הראשונה היא גם הרגילה והנפוצה יותר, לעומת השיטה השנייה שמשמשת במקרים מסוימים בלבד.

המאפיינים של מערכת תרמוסיפונית סגורה בדוד בולטים יותר כי יש לה “מחליף חום” עם ספירלה פנימית. לפיכך, זו מערכת שמתאימה לבתים מרובי קומות עם חוות קולטנים משותפת, אך היא יכולה  לסייע גם לצרכן הבודד.

מהם הסוגים הקיימים של מערכת תרמוסיפונית פתוחה?

בשיטה של מערכת תרמוסיפונית פתוחה המים יורדים מהדוד לקולט וחוזרים חזרה כדי להתחמם. היתרון שלה הוא רמת אמינות גבוהה והעבודה שהיא ותיקה מאוד בכל הנוגע לתחום של חימום מים לצרכים ביתיים. כמו כן, בשיטה של מערכת תרמוסיפונית ללא משאבה ניתן לבחור בין מערכת תרמוסיפונית עם דוד מאוזן, מערכת תרמוסיפונית עם צללית נמוכה שבה הקולט הוא באמצע הדוד ומערכת עם דוד מעל הקולט.

במערכת עם דוד מעל הקולט המים יורדים וחוזרים אך החיסרון הוא גובה רב, לעומת מערכת תרמוסיפונית עם צללית נמוכה שבה נדרש שסתום מיוחד כדי לבצע הפעלה שגרתית. כמו כן, במערכת תרמוסיפונית עם דוד מאוזן אין חימום מהיר והגובה של המערכת הוא בממוצע 1.40 מטר.

דודי שמש באיכות הגבוהה ביותר עושים אצל אנשי המקצוע האידאליים

ניתן להבין שעבודתו של דוד שמש היא איכותית מאוד, לאחר שהבנו איך עובד דוד שמש בדיוק. עם זאת, אנחנו לא יכולים לדעת מהו החלק שגורם לדוד השמש לצאת מתפקוד תקין. לכן, בשביל לטפל בדוד השמש שלנו או בשביל להתאים לנו דוד שמש איכותי וחדש אנחנו צריכים את השירות האידיאלי של אידאל דודי שמש.

שתפו את העמוד ב: