מה זה קולט דוד שמש ואיך נתאים אותו לדוד?

על מנת שדוד השמש שלנו יתפקד כמו שצריך ויחמם את המים שלנו, חובה שיהיה מחובר אליו החלק שנקרא קולט דוד שמש.
מהו הקולט הזה? כשמו כן הוא – התפקיד של קולטי השמש, הוא בעצם לקבל את קרני השמש לתוכם, להעביר את החום שאצור בקרני השמש ישירות אל הדוד, וכך בעצם המים שבתוך הדוד מתחממים. בהמשך שוב יועבר החום למים הקרים שעוד יש בדוד וחוזר חלילה – עד שכל הדוד יהיה מלא במים חמים, שחוממו בעזרת קרני השמש אשר נקלטו בתוך הקולט. אז איך נבחר את הקולטים המתאימים עבור הדוד שלנו?

 

על ההתאמות שיש לבצע

  • גודל הקולט – כאשר אתם מזמינים קולט שמש, קחו בחשבון שהוא יכול להגיע בגדלים שונים .את הגודל של הקולט מודדים בשטח. איך נדע לבחור בגודל המתאים? הקולטים בגודל הסטנדרטים מתאימים לדודי השמש הקטנים והבינוניים, שהם מלכתחילה עם נפח קטן יחסית של 80-120 ליטר. במקרה הזה, בגלל שאין המון מים שהדוד צריך לחמם, גם הקולט יכול להיות קטן יותר – כי יש צורך בפחות חום שייקלט בכל פעם. לדודים גדולים יותר לעומת זאת בגודל של 150 ליטר ומעלה – יש גם צורך בקולטים גדולים יותר, שיוכלו להעביר יותר חום, ולקלוט יותר מקרני השמש.
  • זווית ההתקנה – כאשר מתקינים קולט שמש, כדאי לשים לב לזווית ההתקנה שלו, ולוודא שהוא בזווית שבה הוא יקלוט כמה שיותר מקרני השמש לאורך שעות היום.
  • מתכות הקולט – לכל קולט שמש יש מתכות שבעזרתן הוא מוליך את החום. במקרים הרגילים, מדובר על ברזל. עם זאת, יש מקרים שבהם כדאי לבחור במתכות חזקות ואיכותיות יותר – הן על מנת שלא יקפאו, והן על מנת שלא יחלידו ולא יפתחו חלודה במהירות. זה אמנם מקפיץ את המחיר של הקולט – אך לעתים משתלם מאד.

 

ומה עם הזכוכית?

לקולט דוד שמש יש גם זכוכית מיוחדת שמגינה עליהם. שימו לבש אם אתם במקום שיש בו סופות קשות או מצד שני גם איומי ביטחון שונים כמו זריקות אבנים – כדאי מאד לבחור בקולטים עם זכוכית מחוסמת ועבדה יותר.

קולט דוד שמש

* תקן נידרש :  נדרש בתקן 41 קק”ל לדוד שמש אנכי במערכת פתוחה, ו-46 קק”ל לדוד שמש אופקי במערכת פתוחה ולדוד אנכי במערכת סגורה.

 

סוגי קולטי שמש

 

שתפו את העמוד ב: